Meest recente blogartikel

Project management technieken bij engineeringsprojecten

Bas Nagel
door Bas Nagel op 12-09-25

Projectmanagement engineeringsproject

Als je ooit betrokken bent geweest bij een engineering project, weet je hoe snel de zaken complex kunnen worden. Van het beheren van verwachtingen tot het bijsteken van de koers na nieuwe inzichten, elk project brengt zijn eigen uitdagingen met zich mee. Bij Post en Dekker begrijpen we dit als geen ander. Wij combineren diepgaande technische expertise met sterke projectmanagementvaardigheden om complexe engineeringsprojecten niet alleen tot een goed einde te brengen, maar om ze ook daadwerkelijk van begin tot eind te verbeteren. 

Maar wat maakt ons nu zo uniek in de aanpak van engineering projecten? Hoe zorgen we ervoor dat we bij Post en Dekker niet alleen onze technische oplossingen leveren, maar ook een proces creëren waar alle betrokkenen zich volledig achter kunnen scharen? In dit blogartikel duiken we in vier verschillende projectmanagementtechnieken die we toepassen en inzetten om jouw engineeringprojecten succesvol te realiseren. 

1. Het fundament: scrum en agile werken

Bij Post en Dekker geloven we in de kracht van scrum, een flexibele manier van werken die de complexiteit van engineeringprojecten helpt beheersen. Scrum stelt ons in staat om snel doelen te behalen, maar bovenal: waarde te creëren. We werken in korte sprints en leveren regelmatig werkende prototypes, zodat we altijd vooruitgang boeken. Deze aanpak zorgt ervoor dat we niet alleen met de juiste resultaten eindigen, maar dat we ook continu kunnen bijsturen, zelfs als er nieuwe informatie of inzichten opkomen. 

Waarom is dit zo effectief? Omdat engineeringprojecten per definitie vol onzekerheden zitten. Er kunnen technische problemen opduiken, maar ook nieuwe wensen van stakeholders of onverwachte veranderingen in de markt. Door te werken met scrum, kunnen we ons snel aanpassen en de koers bijsturen, zonder dat we het grotere geheel uit het oog verliezen. 

2. Stakeholder management: luisteren en navigeren 

Bij Post en Dekker zijn we ervan overtuigd dat stakeholdermanagement de sleutel is tot succes. Het draait niet alleen om het managen van verwachtingen, maar ook om het actief luisteren naar de wensen van de klant. Dit gebeurt niet alleen in de eerste fase van het project, maar gedurende het gehele traject. 

Een cruciaal onderdeel van ons proces is de Product Backlog: een dynamisch document waarin we de wensen, eisen en prioriteiten van de stakeholders vastleggen. Dit document evolueert tijdens het project en wordt voortdurend geüpdatet. We zorgen ervoor dat de wensen van de klant duidelijk worden gecommuniceerd en dat de juiste mensen bij het project betrokken blijven. Zo voorkomen we dat we van het pad afdwalen en blijven we gefocust op de productvisie. 

3. Het V-model: voor kwaliteit van begin tot einde

Bij Post en Dekker beginnen we ieder engineeringproject met een gedetailleerde lijst van eisen en wensen. Dit document is onze leidraad gedurende het gehele traject. Wat maakt deze aanpak zo effectief? Het V-Model, een beproefde techniek voor het valideren van ontwerpen. 

Het V-Model helpt ons om de input (de list of requirements) te vertalen naar een werkend ontwerp en dit ontwerp te valideren aan de hand van de oorspronkelijke eisen. Cruciaal hierbij is dat we al tijdens het opstellen van de eisen nadenken over hoe we deze later gaan valideren. Deze vroege aandacht voor validatiemogelijkheden zorgt ervoor dat we tijdens het project altijd kunnen controleren of we op het juiste spoor zitten, terwijl we tegelijkertijd de flexibiliteit behouden om bij te sturen wanneer nieuwe inzichten dat vereisen. Elke stap in het project wordt gecontroleerd en gevalideerd, zodat we een hogere mate van kwaliteit bereiken en minder risico lopen op verrassingen.  

4. Draagkracht voor verandering creëren: iedereen meenemen 

In elk engineeringproject komt verandering voor. We onderscheiden hierbij twee belangrijke types verandering, elk met hun eigen aanpak: 

Strategische veranderingen: Wanneer het bedrijf bepaalt dat bepaalde zaken beter moeten of een nieuwe richting inslaat, is draagkracht essentieel. Hier ligt de focus op het meenemen van alle betrokkenen en het creëren van begrip voor de noodzaak van verandering. We investeren in uitgebreide communicatie en zorgen ervoor dat iedereen de waarde van de verandering begrijpt. 

Projectgerelateerde veranderingen: Tijdens het project gaan dingen altijd anders dan oorspronkelijk gepland - of het nu gaat om nieuwe technische inzichten, gewijzigde eisen of onverwachte uitdagingen. Hier ligt de nadruk op itereren en continue verbetering. Het is een van de fundamentele principes van agile werken: dingen veranderen en dat is prima, zolang je het maar goed managet. 

Om beide types verandering succesvol te navigeren, maken we gebruik van roadmaps met verschillende detailniveaus. Deze roadmaps bevatten ver weg gelegen doelen die richting geven aan het project, terwijl dichtbij gelegen doelen steeds concreter worden. Deze aanpak helpt ons om draagkracht te creëren en iedereen mee te nemen in het veranderproces. We zijn continu bezig met verwachtingsmanagement en betrekken iedereen bij het proces. Het doel is om een cultuur te creëren waarin verandering als iets positiefs wordt gezien en waarin iedereen bereid is om mee te bewegen. 

De toekomst van engineering projecten

Bij Post en Dekker blijven we voortdurend innoveren en onze technieken verfijnen. Of het nu gaat om het implementeren van de nieuwste projectmanagementmethoden, het verbeteren van onze communicatie met stakeholders, of het voortdurend optimaliseren van ons scrum-proces – we staan nooit stil. Neem gerust contact op als je interesse hebt in hoe wij jouw engineeringproject kunnen ondersteunen of als je nieuwsgierig bent naar meer diepgaande inzichten. 

 

 

Bas Nagel
Geschreven door Bas Nagel
Bas Nagel is Senior Engineer bij Post en Dekker sinds 2023. Met zijn werktuigbouwkundige achtergrond en ervaring in de maak en food industrie zet hij zich in om met creatieve oplossingen een praktisch eindresultaat neer te zetten. Ook vanuit zijn rol in het communicatieteam schrijft Bas af en toe een blog. Wilt U een keer sparren met Bas? (020-468 08 39 | bas.nagel@postendekker.nl)

Gerelateerde artikelen

Wat is integraal ontwerpen?

In de maakindustrie draait het niet alleen om het ontwikkelen van functionele ontwerpen, maar ook om het vinden van de juiste...

Remko de Jong
Door Remko de Jong - 24 december 2024
Wat is system development?

De wereld verandert in snel tempo, zo ook de maakindustrie. Niet alleen heeft de maakindustrie te maken met technologische...

Eelco Post
Door Eelco Post - 23 maart 2023